Program

March 7
(1st day)
March 8
(2nd day)
March 9
(3rd day)
Morning Session Session 2A Session 3A
Session 2B Session 3B
Registration Lunch time Lunch time
Afternoon Session Session 1A
Session 1B Session 2C Poster Session
Session 1C Session 2D Session 3C
Banquet

March 7 (1st day)

12:00 – 13:20 Registration
13:20 – 13:30 Opening (conference room 102)
13:30 – 14:30 Session 1A (conference room 102)
[13:30 – 14:30] Tesuya Sakurai (University of Tsukuba), Shao-Liang Zhang (Nagoya University), Toshiyuki Imamura (RIKEN AICS), Yusaku Yamamoto (The University of Electro-Communications), Yoshinobu Kuramashi (University of Tsukuba), Takeo Hoshi (Tottori University)
“CREST project “Development of an Eigen-Supercomputing Engine using a Post-Petascale Hierarchical Model””
Coffee Break
 15:00 – 16:40 Session 1B (conference room 102) Chair: Yoshinobu Kuramashi
(University of Tsukuba)
[15:00 – 15:30] Hiroshi Kawai (Tokyo University of Science, Suwa)
“Mechanical vibration analysis using open-source CAE system ADVENTURE and its implementation as an eigenvalue solver”
[15:30 – 16:00] Jun-ichi Iwata (The University of Tokyo)
“Large-Scale First-Principles Electronic Structure Calculations with Real-Space Density Functional Theory code”
[16:00 – 16:40] Tsung-Ming Huang (National Taiwan Normal University), Han-En Hsieh (National Taiwan University), Wen-Wei Lin (National Chiao Tung University), Weichung Wang (National Chiao Tung University)
“Eigendecomposition and fast eigensolver for 3-dimensional photonics crystals”
 Coffee Break
17:10 – 18:30 Session 1C (conference room 102) Chair: Takeo Hoshi
(Tottori Univeristy)
[17:10 – 17:50] Gerhard Klimeck (Purdue University)
“NEMO – Nanoelectronic modeling for HPC, Industry, Research, and also for everyone on nanoHUB.org”
[17:50 – 18:30] James Charles, Michael Povolotskyi, Yu He (Purdue University), Yasuyuki Maeda (University of Tsukuba), Daniel Lemus, Tillmann Kubis, Gerhard Klimeck (Purdue University), Tetsuya Sakurai (University of Tsukuba)
“Applications of Eigenvalue Solvers in Nanoelectronic Device Modeling”
19:00 – 21:00 Banquet (Restaurant ESPOIR)

March 8 (2nd day)

9:00 – 10:20 Session 2A (conference room 102) Chair: Yusuke Hirota
(RIKEN AICS)
[9:00 – 9:40] Jose E. Roman, Carmen Campos (Universitat Politècnica de València)
“Krylov Methods for Polynomial Eigenvalue Problems in SLEPc”
[9:40 – 10:20] Françoise Tisseur (The University of Manchester), Lars Karlsson (Umeå University), Meisam Sharify (The University of Manchester)
“Recent advances in the numerical solution of dense polynomial eigensolvers”
 Coffee Break
10:50 – 12:10 Session 2B (conference room 102) Chair: Takafumi Miyata
(Nagoya University)
[10:50 – 11:30] Zhaojun Bai (University of California, Davis), Ren-Cang Li (University of Texas at Arlington), Dario Rocca (Université de Lorraine), Giulia Galli (University of California, Davis)
“Variational Principles and Computation of Linear Response Eigenvalue Problem and Application in Electronic Excited State Calculations”
[11:30 – 12:10] Yousef Saad (University of Minnesota)
“Sampling algorithms in numerical linear algebra and their application”
Group Photo
Lunch time
13:40 – 15:30 Session 2C (conference room 102) Chair: Toshiyuki Imamura
(RIKEN AICS)
[13:40 – 14:10] Yuji Nakatsukasa (The University of Tokyo)
“Perturbed eigenvalue problems: beyond first-order approximation”
[14:10 – 14:50] Bruno Lang (Bergische Universität Wuppertal)
“High-performance dense symmetric eigensolvers in ELPA”
[14:50 – 15:30] Anthony P. Austin, Nick Trefethen (University of Oxford)
“Eigenvalue Computation via Rational Approximation”
Coffee Break
16:00 – 17:50 Session 2D (conference room 102) Chair: Yusaku Yamamoto
(The University of Electro-Communications)
[16:00 – 16:30] Shigenori Tanaka (Kobe University)
“Large-Scale Biomolecular Simulations on the Basis of Fragment Molecular Orbital Method”
[16:30 – 17:10] Weichung Wang (National Taiwan University)
“Eigensolvers for Three-Dimensional Photonic Crystals”
[17:10 – 17:50] Martin Bečka, Gabriel Okša (Slovak Academy of Sciences), Marián Vajteršic (University of Salzburg)
“Solving SVD by Jacobi Methods on Supercomputers”

March 9 (3rd day)

9:00 – 10:20 Session 3A (conference room 102) Chair: Tomohiro Sogabe
(Aichi Prefectural University)
[9:00 – 9:40] Karl Meerbergen, Roel Van Beeumen, Wim Michiels (KU Leuven)
“An overview of Krylov methods for nonlinear eigenvalue problems”
[9:40 – 10:20] Tsung-Ming Huang (National Taiwan Normal University)
“Singular Value Decompositions for Single-Curl Operators in Three-Dimensional Maxwell’s Equations for Complex Media”
 Coffee Break
10:50 – 12:10 Session 3B (conference room 102) Chair: Takeshi Fukaya
(RIKEN AICS)
[10:50 – 11:30] Ren-Cang Li (University of Texas at Arlington), Lei-Hong Zhang (Shanghai University of Finance and Economics)
“Nonlinear Eigenvalue Problems from Maximizing Sum of Trace Ratios”
[11:30 – 12:10] Stefan Güttel (The University of Manchester), Eric Polizzi (University of Massachusetts), Ping Tak Peter Tang (Intel Corp), Gautier Viaud (Oxford University)
“Optimized quadrature rules and load balancing for the FEAST eigensolver”
 Lunch time
 13:40 – 15:10 Poster session (conference room 101)
 Coffee Break
15:40 – 17:30 Session 3C (conference room 102) Chair: Tetsuya Sakurai
(University of Tsukuba)
[15:40 – 16:10] Tsuyoshi Miyazaki (National Institute for Materials Science, Tokyo University of Science), David R. Bowler (University College London)
“Ultra-large scale DFT simulations using a linear-scaling code CONQUEST”
[16:10 – 16:50] Lloyd N. Trefethen (Oxford University), J. A. C. Weideman (University of Stellenbosch)
“The exponentially convergent trapezoidal rule”
[16:50 – 17:30] Peter Arbenz (ETH Zürich), Hua Guo (Systransis AG), Yoichi Matsuo (Keio University)
“3-dimensional eigenmodal analysis of electromagnetic structures”
17:30 – 17:40 Closing (conference room 102)

コメントは停止中です。